W piątek 12 lutego, o godz. 18:00 zapraszamy na społeczne obchody 45. rocznicy strajków
W programie poczęstunek łódzką zalewajką w wersji bezmięsnej oraz projekcje:
– „Kto pokazał tyłek Jaroszewiczowi”, reż. Michał Matys, 2008, 26 min. – reportaż Telewizji Polskiej o strajkach Lutego’71, stworzony w ramach cyklu „Zagadki tamtych lat”.
– „Mama Krysi jest włókniarką”, reż. Tadeusz Stefanek, 1975, 10 min. – to film edukacyjno-propagandowy. Pokazano dzień z życia włókniarki, tylko że w warunkach, w jakich nigdy nie przyszło pracować większości łódzkich robotnic. Film przedstawia nowoczesne zakłady produkcji włókienniczej – nigdy w pełni nie zrealizowaną obietnicę – z jazzowym podkładem muzycznym.
– „Pamięć”, reż. Władysław Wasilewski, 1978, 15 min. – autor filmu idzie tropem pamięci o Janinie Leśniewskiej, tkaczce, przodownicy pracy, dobrej przyjaciółce. Włókniarskie sukcesy, o których mówiły archiwalne kroniki, wyparł z pamięci czas, a w chaosie dokumentów nikną wszelkie ślady, które mogłbyby doprowadzić do bohaterki.
Obchody rocznicy strajków łódzkich z Lutego’71 znów stają się dla nas okazją do przypomnienia o milionach kobiet, które od początków wielkoprzemysłowej Łodzi pracowicie wywalczały godność codziennego życia. Czasem w tym celu otwarcie przeciwstawiały się władzy.
Strajki, które wybuchły 10 lutego 1971 r. były reakcją na wieloletnie zaniedbania Łodzi i przemysłu włókienniczego, w którym zatrudniano w większości kobiety. Bezpośrednią przyczyną były informacje o obniżeniu włókniarskich zarobków. W połączeniu z wcześniejszymi podwyżkami cen żywności – przez które w Grudniu’70 zastrajkowało Wybrzeże – stawiało to wiele łódzkich rodzin w dramatycznej sytuacji.
Robotnice i robotnicy żądali wycofania podwyżek, poprawy warunków życia i pracy, szacunku ze strony personelu kierowniczego i lokalnych władz. 14 lutego ze strajkującymi spotkał się nowy premier, Piotr Jaroszewicz, który skapitulował wobec determinacji włókniarek. Do 15 lutego zastrajkowało w sumie ok. 55 tys. osób w zakładach z różnych branż. Efektem strajków było nie tylko cofnięcie grudniowych podwyżek cen żywności – to dzięki nim centralna władza utworzyła pierwszy krajowy plan modernizacji Łodzi, któremu zawdzęczamy część dużych osiedli mieszkaniowych.
Zapraszamy na wspólne poszukiwania Alei Włókniarek!
Wstęp wolny.
Organizatorzy:
Cyfrowe Archiwum Łodzian „Miastograf.pl”
Stowarzyszenie Topografie
Świetlica Krytyki Politycznej w Łodzi
Wsparcie:
Wytwórnia Filmów Oświatowych w Łodzi
Patronat medialny:
„Wysokie Obcasy”
Łódzka Gazeta Społeczna „Miasto Ł”
Koordynacja: Marta Madejska, Milena Moździerz
Kontakt: marta.madejska@topografie.pl